Ochrona środowiska i smog a świadomość cywilna

Mniej więcej w połowie XIX wieku, obywatele należącej do nas planety odnotowali narastający stopień zanieczyszczenia powietrza i wody. Rozpoczęto się zastanawiać jakim sposobem zatrzymać lub też spowolnić ten proces, mając równocześnie na uwadze ciągły rozwój cywilizacji. Tak narodziło się pojęcie ochrony środowiska. Jest to nadzwyczaj złożony temat, bo obejmuje wiele wybitnie kłopotliwych do realizacji zagadnień typu: 

ochronę ginących typów fauny i flory

ocieplenie klimatu

zanieczyszczenie powietrza oraz walka ze smogiem

emisję CO2

zmniejszanie lasów

recykling odpadów – od komunalnych do niebezpiecznych

rozbudowa aglomeracji

recykling

energia odnawialna

Każde z tych zagadnień wolno podzielić na dziesiątki bardziej dogłębnych, wyłącznie po tym widać wobec tego, jak jest to ważny i odpowiednio priorytetowy temat dla każdego państwa. Odkąd Polska wkroczyła do Unii Europejskiej, musimy się podporządkować wielu unijnym ustawom dotyczących ochrony otoczenia. Nie stosując się do nich jesteśmy narażeni na wysokie kary finansowe. Każde postępowanie mające na celu poprawę jakości środowiska jest dofinansowane z unijnych środków. Na obszarze stworzonego przez nas kraju coraz to częściej widać wiatraki wytwarzające energię odnawialną, innowacyjne oczyszczalnie ścieków, nawet w drobnych miejscowościach, pionierskie domy mieszkalne ekwipowane są w baterie słoneczne, i konstruowane z materiałów energooszczędnych. 

Walka ze smogiem i ludnością

Smog to aktualnie nadzwyczaj dużo kłopot polskich miast. Żeby zmienić ten problematyczny stan rzeczy, wypada zmienić grzanie węglowe na gazowe lub też elektryczne. To przykre, nie każdą familię stać na takie koszty, stąd istotne zanieczyszczenia i smog – pozostają nam dragon mask, które pomogą ocalić płuca przed złośliwym powietrzem.

Powoli świadomość ludności wzrasta, zdajemy sobie sprawę, że skażone otoczenie ma kolosalny oddziaływanie na nas samych, nie mówiąc już o kolejnych pokoleniach. Przez wiele wieków niszczyliśmy ziemię – pola nawożone były szkodliwymi nawozami, drzewka w lasach wycinał kto pragnął, spuszczano ścieki prosto do rzek i jezior, a śmieci wyrzucano przy drogach. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że przyroda nie poradzi sobie sama z regeneracją otoczenia. Zanieczyszczenie powietrza przymusiło stosowanie katalizatorów w samochodach, przekształcił się skład paliw – wycofano śmiercionośny ołów. Małymi krokami idziemy wobec tego do przodu, lecz dużo rzeczy jest tak bezpowrotnie zniszczonych, że nie mamy co marzyć o ich odbudowie. Giną lasy deszczowe, które mają kolosalny wpływ na globalny klimat. Wyginęły setki rodzajów zwierząt oraz roślin – utraciliśmy je bezpowrotnie. Niemniej jednak naukowcy próbują odbudować co poniektóre gatunki przy pomocy uratowanych próbek DNA, lecz prace badawcze mogą dotyczyć ewentualnie kilu rodzajów. Przyzwoicie, że w samą porę człowiek dojrzał zagrożenie, a może jednak za późno?

Zobacz także:ozonemask

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *